а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тушира

тушираат; туширал; туширан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 17292
1. Капе со туш.
Англиски: shower Германски: duschen Албански: bëj dush
2. (се тушира) Се капе под туш.
Англиски: shower Албански: bëj dush
Примери:
се туширав со студена вода.
3. Црта или слика со туш.
Англиски: draw Албански: vizatim me tush
Употреба: Ликовна уметност