а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

туѓинец

мн. туѓинци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4018
1. Човек од друга земја, држава.
Англиски: foreigner Албански: i huaji, jabanxhi
2. Човек што не е од истото место или крај.
Англиски: outsider Албански: i huaji
Употреба: Архаизам , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК