а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ублажи

ублажат; ублажил; ублажен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6642
1. облажи
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Употреба: Гастрономија
2. смири, намали
Англиски: soothe Албански: qetësoj
Примери:
Треба да се ублажат болките.
3. (за казна) - намали
Англиски: reduce Албански: zvogëloj
Примери:
Му ја ублажија казната.
4. (се ублажи) се облажи
Албански: ëmbëlsoj
5. (се ублажи) се смири, се намали
Англиски: calm Албански: qetësoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК