а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ублажува

ублажуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11947
1. облажува
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
2. смирува, намалува
Англиски: soothe Албански: qetësoj
3. (за казна) намалува
Англиски: reduce Албански: zvogëlon
Примери:
Не му ја ублажуваат казната.
4. (се ублажува) се облажува
Англиски: sweeten Албански: zbus
5. се смирува, се намалува
Англиски: quieten Албански: qetësoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК