а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уброи

убројуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Внесе, вклучи некого или нешто во бројот на...
Англиски: include Албански: përfshij, inkludoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Да го уброи во најдобрите другари.
2. (се убројува) Се вброи себе.
Англиски: include Албански: numërohem
Употреба: Книжевен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК