а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

увари

уварат
Вид збор: Глагол, свршен
Свари, подготви нешто (варејќи).
Англиски: cook Албански: ziej
Употреба: Гастрономија , Народна поезија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК