а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

увертира

мн. увертири
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20660
1. Музички увод во опера, оперета, балет.
Англиски: overture Француски: ouverture Албански: uverturë
Употреба: Музика и танц
2. Вид мало симфониско дело.
Англиски: overture Француски: ouverture Албански: uverturë
Употреба: Музика и танц
3. Увод, почеток на нешто, на некакви настани.
Англиски: overture Француски: ouverture Албански: uverturë
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК