а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

угаслив

угасливи
Вид збор: Придавка
1. Што може да биде угаснат.
Англиски: extinguishable
2. Што може да угасне, да се угасне.
Англиски: extinguishable
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК