а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

угледа

угледаат; угледав; угледавте; угледал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40168
следи пример
Англиски: follow
Примери:
Угледај се на него, тој е добар пример.
Изведенки
1. угледува несв.
(се) угледуваат
2. угледување ср.
глаг. им.