а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

угнетува

угнетуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22528
потиска, експлоатира, потчинува
Англиски: oppress
Примери:
Агата е феудалец кој угнетува а тој е слуга којшто мора да трпи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК