а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

угоди

угодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9545
1. Направи нешто по (за) нечија волја.
Англиски: satisfy Албански: kënaq
Примери:
Задоволи нечија желба.
За да ѝ угоди на жената, се скара со своите родители.
В оган ќе се фрли, само да му угоди.
2. (се угоди) се случи
Англиски: happen Албански: ndodh
Употреба: Народна поезија
Примери:
Па се угодило на ден на Велигден (се случило на ден Велигден).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК