а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удоволи

удоволат; удоволен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27992
Прифати или исполни барање или желба.
Англиски: satisfy
Примери:
Претседателката им удоволи на ова барање, помагајќи им со мала правна асистенција дека за тоа најпрвин мора да поднесат барање.
Изведенки
удоволува несв.
удоволуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК