а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удолу

Вид збор: Прилог
Ранг: 3156
1. долу
Англиски: downwards
Примери:
И падна удолу.
2. надолу
Англиски: downwards
Примери:
Отполу удолу (од појас надолу).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК