а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удостои

удостојат; удостоил; удостоен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13897
1. Покаже достоинство кон некого со нешто.
Англиски: honour Албански: nderoj
2. (се удостои) Не покаже доволно достоинство и со тоа понижи.
Англиски: degrade oneself Албански: degradoj veten
Примери:
Конечно се удостои да не посети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК