а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уживање

уживањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2530
1. Живеење во изобилие и задоволство.
Англиски: pleasure Албански: kënaqësi
2. Имање чувство на радост и задоволство во нешто.
Англиски: enjoyment Албански: kënaqësi
3. Имање, располагање со права.
Англиски: enjoyment Албански: kënaqësi
Примери:
Уживање на слободата.