а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ужива

уживаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1609
1. Живее во изобилие и задоволство.
Англиски: enjoy Албански: kënaqë, shijoj
Примери:
Како дете многу се намачи, но сега ужива.
2. Има чувство на радост и задоволство.
Англиски: enjoy Албански: kënaqem
Примери:
Мајката уживаше кога ги гледаше своите деца.
(во нешто) Тој ужива во играње шах.
3. (преод.) има, располага со
Англиски: possess Албански: gëzoj, posedoj
Примери:
Ги ужива сите свои права.
Ужива голема почит.