а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

узбуна

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14857
тревога
Англиски: alarm Српски: узбуна
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Каква узбуна човече, какви алармантни извештаи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК