а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

укопа

укопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48773
1. Гради нешто со ископување земја, под нивото на околината.
Англиски: dig in
2. Гради утврдување под нивото на околината, прави окоп, ров.
Англиски: dig in
Употреба: Воен термин
3. (се укопа) Се утврдува под нивото на околината.
Англиски: dig in
Употреба: Воен термин
Примери:
Непријателскитѕе сили се укопаа пред ѕидините на градот.
Изведенки
1. укопува несв.
(се) укопуваат
2. укопување ср.
глаг. им.