а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

укориште

Види и: укор (м.)
Вид збор: Именка, среден род
1. проклетство
Англиски: damnation Албански: mallkim
Примери:
Што чека она укориштено, што не се кучи уште.
2. наказ
Англиски: monster Албански: e mallkuar