а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

укор

мн. укори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10235
1. Неодобрување, израз на осуда на нечија постапка.
Англиски: rebuke Албански: qortim
2. Училишна, партиска дисциплинска казна.
Англиски: punishment Албански: dënim
3. проклетство
Англиски: curse Албански: mallkoj
4. наказ
Англиски: punishment Албански: dënim