а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

укочи

(се) укочат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25492
Стане неподвижен.
Англиски: freeze
Примери:
Одненадеж се укочија и почнаа да ракоплескаат.
Изведенки
укочува несв.
укочуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК