а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

украде

украдат; укради, украдете; украдов, украдоа; украл, украле; (ќе) украдев, (ќе) украдеа; (ќе) украдел; украден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2212
1. Земе туѓо.
Англиски: steal Албански: vjedh
Употреба: Правда
Примери:
Украл јајца.
Му го украле велосипедот.
2. (се украде) се измушне, побегне
Англиски: steal away Албански: përvidhem
Изрази
Дете од мајка ќе украде - многу вешто краде.
Украде време - најде време и покрај презафатеност.