а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

украсен

украсениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6615
1. декоративен, орнаментален
Англиски: decorative
Примери:
украсни предмети
2. (глаг. прид.) украси
Англиски: decorated
3. Што е накитен, дотеран, разубавен.
Англиски: decorated
Изведенки
украсеност ж.