а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

украсување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 26379
1. дотерување, китење, гиздење
Англиски: decoration Албански: zbukurim, dekorim
2. разубавување
Англиски: decoration Албански: zbukurim, dekorim
Примери:
украсување на невестата