а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

украсува

украсуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11782
1. дотерува, кити
Англиски: decorate Албански: dekoroj
2. разубавува
Англиски: embellish Албански: zbukuroj
Примери:
Го украсува станот.
3. (се украсува) се дотерува, се кити, се гизди
Англиски: make up Албански: rregulloj