а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

украс

мн. украси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5109
1. Воопшто - декор.
Англиски: decoration Албански: dekor, zbukurim
Примери:
Градот беше целиот во убав уметнички украс.
2. орнамент
Англиски: ornament Албански: ornament
Примери:
На фасадата имаше различни украси.
Поетски украс.