а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

укроти

укротат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скроти, направи некого да биде кроток, мирен, послушен, мек.
Англиски: tame Албански: zbus
Примери:
Тој многу нешто дигнал глава, ама ќе го укротиме.
2. За диво животно - спитоми.
Англиски: tame Албански: zbus
Примери:
Многу лесно го укроти.
3. (се укроти) Стане кроток, се смири, се скроти
Англиски: tame Албански: zbus