а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

укруп

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29078
тага, душевна болка, мака
Англиски: sorrow Турски: kürub
Примери:
Укруп на срцето му паднало.