а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

улиште

мн. улишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10027
1. Кошница со пчели.
Англиски: beehive Албански: hoje
Употреба: Земјоделство
2. Пчелите од една кошница, рој.
Англиски: swarm Албански: hoje, luzmë, krinë
3. За грд, неприбран човек - чудовиште, страшило.
Англиски: monster Албански: monstër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Улиште едно!