а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

улога

мн. улоги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1383
1. Ролја на глумец.
Англиски: role Албански: rol
Употреба: Сцена
Примери:
Главна улога.
Споредна улога.
Тој секогаш игра некоја споредна улога во драмата.
2. Удел, учество, функција, задача во некоја работа, во некое дело.
Англиски: part Албански: pjesë
Примери:
Улогата на личноста во историјата.
Улогата на училиштето во воспитувањето на младината.
Игра важна улога во нешто.
Изигра улога.