а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

улогори

улогорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Постави, се смести во логор.
Англиски: camp Албански: kampoj
2. (се улогори) Се постави, се смести во логор, се залогори.
Англиски: camp Албански: vendoset në kamp
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК