а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умерено

Вид збор: Прилог
Ранг: 13813
1. Што не е претерано, што се држи за извесна мерка, здржано.
Англиски: moderately
Примери:
Умерено се храни, умерено живее.
2. Средно, не многу силно.
Англиски: moderately
Примери:
Умерено реагира.