а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умерен

умерени
Вид збор: Придавка
Ранг: 11613
1. Што не претерува, што се држи за извесна мерка, здржан.
Англиски: moderate
Примери:
Тој е умерен во јадењето.
Умерен во сѐ.
2. Среден, не многу силен.
Англиски: moderate
Примери:
умерен чекор
умерена топлина
умерена клима
Умерен појас (областите од Земјината топка со умерена клима).