а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умери

умерат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53866
Погоди точно во цел, нанишани.
Англиски: aim
Примери:
Последен куршум исфрлил/ последен душман умерил.