а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уметност

(едн.) уметноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 321
Креативни човечки дејствија, со исклучок на дејствата директно врзани за опстанок и репродукција.
Англиски: art Албански: art
Употреба: Уметност
Примери:
Уметност и наука.
Ликовна уметност.
Историјата на уметноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК