а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умешен

умешна
Вид збор: Придавка
Ранг: 15600
Вешт, способен за брзо и лесно извршување на некоја работа.
Англиски: skilled, able Албански: i aftë
Примери:
Ги постави со своја умешна но и подмолна стратегија едни наспроти други.