а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умирачка

мн. умирачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6510
1. Време кога настапува смртта, смртен час.
Англиски: dying Албански: vdekje
Употреба: Разговорно
Примери:
На умирачка им ја кажал својата тајна.
2. умирање
Англиски: death Албански: vdekje
Примери:
На умирачка е.
Изрази
(разг.) Не е болка за умирачка - не е толку страшно, ќе помине, од тоа не се умира.
Изведенки
умирачки прид.
умирачкиот
Пример: умирачки здив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК