а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умирање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2210
1. смрт, умирачка
Англиски: death Албански: vdekje
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
На умирање е.
2. умирачка
Англиски: dying Албански: vdekje
Употреба: Медицина
Изрази
(разг.) Не е болка за умирање - не е така страшно, од тоа не се умира.