а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умира

Види и: умре (св.)
умираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 854
1. (непреод.) Престанува да живее.
Англиски: die Албански: vdes
Примери:
Секој ден умираат по дваесет души.
Умира и не се предава.
Ни умира ни станува (за болен).
2. Се наоѓа на умирачка.
Англиски: die Албански: vdes
Примери:
Готов е ранетиот, умира веќе.
3. Исчезнува, престанува да постои.
Англиски: disappear Албански: vdes, zhduket
Употреба: Преносно значење
Примери:
Умираат старите обичаи.
4. (со предлогот „од“ и „за“) умре
Англиски: die Албански: vdes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Умира од љубов за неа.
5. (преод.) намачи, убие
Англиски: kill Албански: vras, zhduk
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК