а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умисли

умислат
Вид збор: Глагол, свршен
смисли, спреми, испланира
Англиски: premeditate
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
умислува несв.
умислуваат
Пример: Си умислуваат дека се вечни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК