а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уми

(се) умат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19015
се премислува, размислува, се мисли
Англиски: think
Примери:
Што се умиш? - Што се мислиш, што си така замислен?
Се чуди и се уми.