а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умножува

умножуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14232
1. намножува
Англиски: multiply Албански: shumëzohet
2. (се умножува) се намножува
Англиски: multiply Албански: shumëzohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК