а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умори

уморат; уморил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10053
1. измори
Англиски: tire Албански: lodhje
Примери:
Таа работа многу ме умори.
2. убие, усмрти
Англиски: kill Албански: vret
Употреба: Народна поезија
3. (се умори) се замори
Англиски: tire Албански: lodhem
4. (се умори) се убие, се усмрти
Англиски: die Албански: humb jetë
Употреба: Народна поезија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК