а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уморува

уморуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27819
1. заморува
Англиски: tire Албански: lodhem
Примери:
Вревата мене секогаш ме уморува.
2. (се уморува) се заморува
Англиски: tire Албански: lodhem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК