а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

умотворба

мн. умотворби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33973
Творба на умот.
Англиски: intellectual creation
Примери:
народни умотворби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК