а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упатство

мн. упатства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4076
За тоа како да се изврши или како да се постапува при извршувањето на нешто.
Англиски: instruction Албански: udhëzim, instruksion
Примери:
Упатство за употреба (на нешто).
Упатство за работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК