а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упориште

мн. упоришта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16466
1. потпор
Англиски: base Албански: venstrehim, qëndres
2. безбедно место
Англиски: shelter Албански: strhim
3. Место што нуди заштита или е главна поддршка за отпор.
Англиски: base Албански: bazë
Примери:
упориште на востаниците
Последното упориште на автохтоната култура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК