а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

упропастува

упропастуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35308
1. уништува, расипува
Англиски: ruin Албански: prish, shkatërron
2. (се упропастува) се уништи
Англиски: ruin Албански: prishet, shkatërrohet