а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

урамнотежен

урамнотежени
Вид збор: Придавка
Ранг: 17794
1. Доведен во рамнотежа.
Англиски: balanced
Примери:
Урамнотежен буџет.
2. мирен, среден, спокоен, стабилизиран
Англиски: stable
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК