а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уредувачки

уредувачка
Вид збор: Придавка
Ранг: 42527
Што уредува, што доведува во ред нешто.
Англиски: editing
Примери:
Уредувачки одбор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК